Speed and Trust between Turkey & France Transportation with VIP Transport

Partial and complete loads between the two countries are delivered within 6 days with VIP Transport, Turkey-France lines’ leading transportation provider. Experience VIP service with limitless solutions.

fransa dan hemen her gün türkiye nakliye çıkışları
Türkiye den hemen fransa nakliye çıkışları
fransa türkiye arası yol
fransa dan hemen her gün türkiye nakliye çıkışları
Türkiye den hemen fransa nakliye çıkışları
fransa türkiye arası yol
VİP-aş-website logo

OUR SERVICES

VİP Transport, one of the most successful brand in the logistics industry, has been providing Turkey-France transport, international transport, logistics, and warehousing services since 1998.

With the expertise of the France – Turkey line and its power in the field, VİP offers a perfect road transport service to all over Turkey and France.

VİP has become the solution partner for dozens of companies involved in import-export in both countries. These companies are mainly from the retail, textile, automotive, and FMCG sectors.

VİP Transport creates added value by providing logistics services that are proportionate to the needs of its customers, fulfilling tasks on their behalf faster, more economically and with the highest quality.

VİP aims to reduce costs and improve the processes of its stakeholders throughout the supply chain with warehousing and inventory management services.

VİP Transport offers logistic warehousing services in a 5000 sqm indoor area in Hadimkoy to enable importing and exporting companies to complete their transactions faster and more securely and also provides general warehousing and flammable warehousing services through its group company LOTUS Warehouse.

Play Video about VİP-Ana-Fotograf-2023

EXPRESS LINE WHICH COMPETES WITH THE PLANE!

DELIVERY WITHIN 4 DAYS BETWEEN TURKEY AND FRANCE

As part of our “Express Delivery” service, your products will be delivered to the destination on the 4th day by a truck with two drivers.

On the France-Turkey line, the arrival time will be reduced by 2 days.

İki ülke arasındaki ticaret ve dostluğun güvenli elçisi olarak, yıllar içinde yaptığımız sayısız sefer, katettiğimiz kilometrelerce mesafe ile milyonlarca değeri ve en önemlisi güveninizi taşıdık!

Meet the VIP Representative of the France-Turkey Transportation Companies Arena

Play Video about VİP Transpor fransa nakliye yaparken çalıştığı kardeş firmalar

Meet the VIP Representative of the France-Turkey Transportation Companies Arena

France Transportation Company VİP Transport owes its outstanding success in the sector to its “single line expertise” by serving its main line between Turkey-France.

Full truck departures for exports and imports can be carried out almost every day in line with customer needs, and both FTL and partial shipments are delivered to the destination within 5-6 days.

ABOUT US

Flawless Performance in France Transport with 100 Percent Customer Satisfaction

VIP Transport, one of the most successful players in the logistics industry, is the reliable ambassador of trade between Turkey and France. It provides unique solutions to the growing commercial needs of our country and its customers.

VİP Transport provides its services with its over 250 expert employees, 125 Euro 6 trucks in its fleet, 40 trailers with hangers, 100 trailers with tarpaulins, 140 mega semi-trailers with double floors, and a perfect communication network equipped with the latest technology.

VİP Transport, which follows the technological innovations in its sector simultaneously with the world, continues its efforts to provide world-class transportation services according to the different business models and needs of its customers.

2021 Yılın Lojistik Firması VİP Transport

12th ATLAS LOGISTICS AWARDS

VIP INTERNATIONAL TRANSPORTATION

Yeşil Lojistik firması VİP Transport

We have added the Green Logistics Certificate to our list of certificates

With the importance we attach to the environment and sustainability, we have been awarded our Green Logistics Certificate. We contribute to the protection of nature by applying environmentally friendly practices in our logistics activities. For a cleaner and healthier world, we continue to work together with our customers.
FİLOMUZU GENİŞLETMEYE DEVAM EDİYORUZ
Son yatırımımızla 70 adet 2022 model tır alarak filomuzdaki özmal araç sayımızı 200'ün üzerine çıkardık.

TECHNOLOGICAL INFRASTRUCTURE

VİP Online

Real-time data collection and traceability can be achieved from anywhere and on any device with Extranet Applications specially designed for mobile devices with iOS and Android operating systems.

 

Main functions:

  • System integrated with all software,
  • web-based transparent tracking,
  • order status query,
  • load inquiry,
  • account statement inquiry,
  • retrospective reporting,
  • automatic proactive reporting.

Vehicle Tracking System

Our trucks are tracked continuously on the map with GPS satellite tracking devices. In addition to vehicle security, the tracking system also ensures the safety of the products carried in the vehicle. With the installed vehicle tracking devices, the location information of the vehicles can be followed instantly on the vehicle tracking system software screens.

KEY TO SUCCESS: RIGHT STRATEGY, RIGHT INVESTMENT, RIGHT PEOPLE

VİP Transport’s biggest success factor has been its expert staff who understand the language/economy of the country in which it does business, and its commercial foresight that can identify the future needs of its stakeholders and has no hesitation in investing in that direction.

Fransa’ya ihracat ve ithalatta komple çıkışlar müşteri ihtiyacı doğrultusunda hemen her gün gerçekleştirilebilmekte ve gerek komple gerekse de parsiyel taşımalar 5-6 gün arasında varış noktasına ulaştırılmaktadır.

Sıradanlığın ötesinde bir taşımacılık deneyimi için hizmet veren VIP Transport olarak, Fransa’nın her köşesine özel çözümlerle taşımacılık hizmetleri sunuyoruz. Taşıdığımız her yük bizim için bir öyküdür ve her öyküde güvenle varırız hedefe. Fransa nakliye şirketleri arasında fark yaratıyor, kusursuz taşımanın ayrıcalığını sizlere yaşatıyoruz. VIP Transport olarak, Fransa’nın her köşesine kaliteli ve güvenilir nakliyat sunuyoruz. Siz de yükünüzün özelliklerini girin, hemen teklif alın!
Fransaya nakliye yapan firmalar içinde VIP Transport müşterilerine taşımacılığın ötesinde bir deneyim sunmaktadır. Modern lojistik çözümlerimizle ve uzman kadromuzla, yüklerinizi güvenle ve zamanında hedefe taşıyoruz. VIP Transport olarak amacımız, sadece mallarınızı değil, aynı zamanda güveni ve kaliteyi de teslim etmektir. Fransaya nakliye sürecinizi daha da verimli ve güvenilir hale getirmek için buradayız. Yük detaylarınızı bize ileterek uygun teklifi anında alabilirsiniz!
Yüklerinizi sınırların ötesine taşımak, VIP Transport’un Fransa taşımacılık alanındaki eşsiz yetenekleriyle mümkün hale geliyor. Taşımacılığın zorluklarına meydan okuyor, inovatif çözümlerle sınırları zorluyoruz. VIP Transport olarak, yalnızca yüklerinizi değil, aynı zamanda güveninizi de taşıyoruz. Fransa taşımacılık denildiğinde akla gelen lider çözüm ortağı olarak, yüklerinizi hedefe ulaştırıyoruz. Teklif almak için yükünüzün detaylarını bize iletin, size özel fiyatları görün!

Personel maliyetleri, iç nakliye, taşıma mesafesi, yükün kapasitesi, yakıt giderleri, nakliye süresi, liman masrafları, deniz yolu navlunu, köprü ve yol masrafları göz önününe alınarak fiyat belirlenir.

Hayal ettiğiniz taşıma hizmetini gerçeğe dönüştüren çözüm ortağınız olan VIP Transport olarak Fransa’nın her köşesine taşıdığımız her yük, bir başarı hikayesine dönüşüyor. Sıradanlığın ötesindeki hizmetimizle, Fransa nakliye firmaları arasında fark yaratıyoruz.
Fransa kara nakliye firmaları arasında fark yaratan VIP Transport, benzersiz hizmetleri ile öne çıkıyor. Her yükü bir öykü gibi ele alıyor, güvenle taşıyoruz. 
Hızlı teklifler için yükünüzün özelliklerini hemen paylaşın!
Fransa nakliyat sektörünün öncüsü VIP Transport ile tanışın. Diğer nakliyat firmalarının arasından istikrarlı başarısıyla sıyrılan VIP Transport Anonim Şirketi, modern çözümleri, deneyimli ekibi ve müşteriye özel hizmet anlayışıyla öne çıkmaktadır. Detaylı bilgi için iletişime geçin.
Fransa lojistik firmalarının arasında özel bir yere sahip olan VIP Transport, nitelikli kadrosu, yenilikçi yaklaşımı ve kusursuz lojistik çözümleri ile sektörde sıkça anılmaktadır. VIP Transport, Fransa’ya taşımacılıkta yepyeni bir boyut getiriyor. Sunduğumuz çözümlerle, lojistik deneyimini zirveye taşıyoruz. Yükünüzün özelliklerini paylaşın, en iyi teklifi hemen alın!